ˆ

Rejestr zmian

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Informacja o rezultatach zadania pn.: „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Lipinki Łużyckie” oraz szkodliwości wyrobów zawierających azbest

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2018-11-13 13:21:11 przez Anna Kuczak

Akapit nr - brak tytułu

Wójt Gminy Lipinki Łużyckie informuje, że w sierpniu 2018 r. zakończono akcję usuwania oraz demontażu materiałów i wyrobów zawierających azbest. Wykonawcą prac była firma IMAK Krzysztof Szymczak ze Skierniewic.
W sumie firma zebrała z gminnych posesji 29,23 Mg szkodliwych dla środowiska materiałów. 21,865 Mg stanowiły materiały zdemontowane (głównie z dachów budynków mieszkalnych oraz gospodarczych), natomiast 7,365 Mg stanowiły materiały, które przez lata zalegały w zagrodach i na podwórzach. Łączny koszt zbiórki azbestu to 21 176,18 zł (słownie: dwadzieścia jeden tysięcy sto siedemdziesiąt sześć złotych 18/100).
Realizacja ww. prac była możliwa dzięki otrzymanej dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.
 
 
SZKODLIWOŚĆ AZBESTU
 
Azbest jest nazwą handlową włóknistych minerałów, które występują naturalnie w przyrodzie. W Polsce azbest stosowano do produkcji:
 
  • wyrobów azbestowo-cementowych takie jak: płyty faliste, płyty elewacyjne, w których zawartość włókien azbestu wynosiła 10- 35 %
  • wyrobów izolacyjnych o dużej zawartości azbestu
  • wyrobów ciernych (okładziny, tarcze, taśmy hamulcowe),
  • ogniotrwałych wyrobów tekstylnych
 
Wyroby azbestowe są źródłem emisji włókien azbestowych do środowiska, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Włókna azbestu są praktycznie niezniszczalne, a stopniowa degradacja materiałów azbestowych powoduje uwalnianie włókien do powietrza. Ich wdychanie i kumulowanie się w płucach może powodować poważne choroby układu oddechowego, w tym zwykle po kilkunastu - kilkudziesięciu latach, pojawienie się nowotworów azbestozależnych.
Ze względu na szkodliwość wyrobów azbestowych dla zdrowia ich produkcja zakazana została w Polsce ustawą z dnia 19 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest, zgodnie z którą do 28 września 1998 r. zakończono produkcję płyt azbestowo-cementowych, zaś od 28 marca 1999 obowiązuje zakaz obrotu azbestem i wyrobami go zawierającymi.
Azbest zaliczany jest obecnie do grupy dziesięciu najbardziej szkodliwych substancji. Znajduje się w opracowanym przez Ministerstwo Zdrowia wykazie substancji obejmujących substancje oudowodnionym działaniu rakotwórczym.
Wdychanie pyłu azbestowego może stać się przyczyną chorób układu oddechowego i krwionośnego:
 
  • pylicy azbestowej (azbestozy),
  • chorób opłucnej lub osierdzia,
  • nowotworów złośliwych: raka płuc, raka oskrzeli, międzybłonniaka opłucnej lub otrzewnej,
  • przewlekłego obturacyjnego zapalenia oskrzeli.
 
Zachorowania mogą dotyczyć osób narażonych na kontakt z pyłem azbestowym zawodowo, a także osób postronnych przebywających w zanieczyszczonym środowisku. Na występowanie i rodzaj zachorowania wpływa rodzaj azbestu, wymiary tworzących go włókien i ich stężenie oraz czas trwania narażenia. Zgodnie z literaturą przedmiotu, przeprowadzenie jednorazowo prac rozbiórkowych polegających na usuwaniu płyt azbestowo-cementowych na wolnym powietrzu nie stanowi zagrożenia wystąpienia patologii azbestozależnych. Pomimo zakazu produkcji i stosowania wyrobów azbestowych, istnieje potrzeba dalszego podejmowania działań w celu minimalizowania ryzyka zdrowotnego dla ludności.
« powrót do poprzedniej strony